Ukrainian Center
for Social and
Cultural Development

Календар подій

« May 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Monday, 04 September 2017 09:13

В столиці на території Лаври знайшли двозубець Рюриковичів Featured

Rate this item
(0 votes)
Знахідки в Лаврі Знахідки в Лаврі kiev-ukr.segodnya.ua

Археологічні дослідження проводились два роки.

У Києві 15 серпня відзначили День археолога, і як раз напередодні свята завершилися масштабні розкопки на території Києво-Печерської лаври. "Сегодня" з'ясувала, які дивовижні знахідки виявили фахівці.

В Митрополичому саду на території Лаври стаціонарні археологічні дослідження проводились два роки. Роботу днями закінчили і підвели підсумки. "На розкопаних площах знайшли чотири основних шари: раннього залізного віку, або так званого скіфського часу (VII-V ст. до н.е.), давньоруського (XII-XIII ст.), післямонгольського (XIII-XV ст.) І періоду XVIII-XIX ст. Цікавих експонатів знайдено не так багато, але всі вони дуже цінні. Ця територія цікава тим, що раніше вона ніким не забудовувалася, і можна досліджувати чисті культурні шари. Можливо, через три-чотири роки ми будемо робити наукову реконструкцію Митрополичого саду", – розповів нам завсектором археології Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Сергій Тараненко.

 

ЩО ЗНАЙШЛИ. Серед знахідок – фрагмент порцелянового посуду в китайському стилі XVIII-XIX ст., Мідний ґудзик і стріла XI-XIV ст., металеві пряжки, монета Кримського ханства періоду правління Менглі-Гірея, свинцева печатка і фрагмент заготовки рукоятки ножа, зробленої з рогу тварини, XII-XIII ст. "Знайдено багато кераміки, але одна з найбільш унікальних знахідок – княжа свинцева пломба XII-XIII ст. зі знаком Рюриковичів – із зображенням двозубця. Це перший випадок фіксації на території Києво-Печерської лаври подібних артефактів", – зазначив Тараненко.

За його словами, ще знайдені фрагменти смальти (кубики, з яких викладалася мозаїка в храмах) із золотою фольгою, фрагмент дитячого скляного колечка XII-XIII ст. "У той час скляне колечко було масовою і некоштовною прикрасою. Його вміли робити місцеві майстри, тому дозволити кільце міг собі будь-який бажаючий. А ось люди з великим достатком носили прикраси з дорогих металів, щоб підкреслити свій статус", – пояснив археолог.

 

ОСТАНКИ ТВАРИН. Є знахідки, які можуть розповісти про побут наших предків. Під час розкопок знайдені останки різних риб: осетра, ляща, щуки і річкового окуня. Деякі з них могли жити 200-300 років тому. Також знайдені великі останки ссавців: бика домашнього, вівці, кози, свині, а також птахів – гусей і курки. А ось з рослин – залишки проса. До речі, в 50-х роках минулого століття вчені виявили в Лаврі кілька невеликих майстерень і оборонну стіну, яка була побудована в кінці ХІІ ст. і відходила в різні боки від Троїцької надбрамної церкви. Наступного року археологи планують відновити дослідження цієї стіни.

 

Джерело: "Сегодня"

Read 350 times